illuminati nedir?

İlluminati nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri. İlluminati örgütünün amacı yıllardır anlaşılmaya çalışılıyor ve illuminati hakkında bir çok iddia gündeme geliyor. İlluminati örgütü, zihin kontrolü uyguluyarak hükümetleri ve kuruluşları ele geçiriyor; Yeni Dünya Düzeni’ni istekleri doğrultusunda kuruyor, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni altüst etmeyi planlıyor…

İlluminati örgütü, tarih boyunca belki de en çok merak edilen hakkında en fazla komplo teorisi üretilen topluluk. Peki, İlluminati örgütü hakkında ne biliyoruz? Halk kitlelerinin karar verme yetisini kontrol altında tuttuğu, dünya liderlerini ve ekonomiyi istediği şekilde yönlendirdiği iddia edilen İlluminati hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

İlluminati Nedir ?

İlluminati, Latince “illuminatus” sözcüğünden gelir ve anlamı “aydınlanmışlar-aydınlanmış olanlar” şeklindedir. İlluminati, batıl inançlara, ön yargılara ve dinin sosyal hayat üzerindeki etkilerine karşı kurulmuş bir topluluk olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bu topluluk yıllar öncesinde amacından sapmış, yaptıkları uzun vadeli planlarla dünya düzenini bozmak ve kendi kurallarını uygulamak isteyen gizli bir örgüt haline dönüşmüştür.

Varlığı hala kanıtlanamayan illuminati örgütünün tarihteki önemli olayların arkasındaki gizli oluşum olduğunu söyleyenlerden tutun da bu örgütün pek çok ünlü kişiliğin ölümünden sorumlu olduğunu savunanlar bulunmaktadır. Ve söylenenlere bakılıp, üzerinde detaylıca düşünüldüğünde illuminati oluşumun gerçekliğine inanmamak gerçekten çok zor diye düşünüyorum.

İlluminati Nasıl Ortaya Çıktı ?

1 Mayıs 1776′ da Adam Weishaupt tarafından kurulan topluluğun, masonluğu model aldığı söylenir.

Örgüt Baveryan İlluminati olarak anıldı. İlk başta kurucusuyla birlikte toplamda 5 üyesi olan topluluk, Avrupa’da hızla yayıldı ve 10 yıl içerisinde kendisine binlerce yakın üye edindi. Aydınlanma Çağı döneminde kurulmuş olan bu topluluk, dinin sosyal hayat üzerindeki etkisine, iktidarın kötü amaçlar için kullanılmasına, batıl inanışlara ve ön yargılı düşüncelere karşı bir tepki niteliği taşımaktadır. Zaman içinde topluluğa katılan isimler, yaşanan gelişmelerle birlikte topluluk değişime uğramış, başlangıçtaki amacı dışına çıkmaya başlamıştır.

Çünkü modern illuminati, zihin kontrolü teknikleri kullanarak, devletleri yıkmayı, dini yok etmeyi, sosyal düzeni bozmayı ve benzeri amaçları güdüleyen bir topluluk olarak gösterilmektedir. Ama yukarıda da söylediğim gibi illuminatinin varlığına inanan milyonlarca insan olsa da böyle bir oluşumun olduğu hala kanıtlanamamıştır.

Tıpkı masonluk gibi bu örgütte de gizlilik esas alınmış, üstlerin sözlerine itaat edileceğine dair yeminler edilmiştir. Ancak 1977 yılında yönetici grubun yöneticisi olan Karl Theodor Bavyera, İlluminati dahil olmak üzere bütün gizli toplulukları yasaklamıştır. Ve Baveryan hükümetinin 1785 yılında yayınladığı bildiri, grubun tamamen dağılmasına yol açmış. Kurucu Adam Weishaupt ile birlikte diğer öncüler kaçmış ve gruba dair bütün belgeler toplatılıp yayınlanmıştır.

Ancak aralarında ünlü yazarların da bulunduğu pek çok kişinin savına göre grup hala varlığını sürdürmektedir. İlluminatinin varlığını savunanlar arasında Mark Dice, Jüri Lina, Morgan Gricar gibi isimler bulunmaktadır. Hatta bazı komplo teorilerinde Amerika’nın başkanlarının da bulunduğu pek çok ünlü ismin gruba üye olduğu belirtilmektedir. Doğrudan ya da dolaylı olarak illuminatiye hizmet eden kişiler arasında dünyaca ünlü müzisyenler de bulunmaktadır. Hatta Fransız İhtilali, John F. Kennedy suikasti gibi önemli olayların arkasında da bu yapılanmanın olduğu öne sürülmektedir.

İlluminatinin amacı

İlluminati’nin amacı, dini inanışları ortadan kaldırmak, sosyal düzeni bozmak, hükümetleri ortadan kaldırmak ve yeni bir dünya düzeni kurmaktır.Çeşitli komplo teorilerine göre örgüt 10 kişi tarafından yönetilmekte ve bu 10 kişi, örgütün yanı sıra dünyayı da yönetmektedir.

Zihin kontrol tekniklerini kullanan ve subliminal mesajlar konusunda ustalıkla hareket ettiği ileri sürülen örgütün, dünyayı kendi kuralları doğrultusunda yönetebilmek için yavaş ama istikrarlı adımlar attığı söylenmektedir. Backmasking ve 25. kare yöntemlerini de ustalıkla kullanan örgüt, deyim yerindeyse karda yürüyüp izini belli etmemektedir.

İlluminati hakkında öne sürülen düşüncelerden bir diğeri de örgütün şeytana tapmasıdır. Zaten illuminatinin sembollerinden bir tanesi, aynı zamanda tapınak şövalyelerinin kullandığı şeytani semboldür. Ama Baphomet’in anlamı din ve inanışlara göre farklılık göstermektedir.

Mesela; Paganlar için Baphomet, Yunan mitolojisinde tanrı olan Pan niteliğindedir. Mason ve onların uzantısı olarak düşünülen diğer gizli örgütlerde ise Baphomet, dünyanın yaratıcısı olan keçi başlı tanrıdır. İşte bu alnında pentagram yıldızı olan keçi başlı figür illuminatinin simgelerinden biri olarak gösterilmektedir.

İlluminati Üyesi Başlıca Ünlüler

Benzer içerikler

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x